7. február – Deň bezpečnejšieho internetu je príležitosť, aby sme spoločne diskutovali o nástrahách internetu a najmä sociálnych sietí, kde mladí trávia najviac voľného času.
Žiaci I. stupňa si v úvode pozreli video, ktoré primeraným spôsobom žiakom odhalilo obe stránky používania internetu.
Tú bezpečnú, kedy internet nie je iba hrozba. V súčasnosti poskytuje prístup k množstvu vzdelávacích materiálov, zábavných a poučných videí, čo deti poznajú z niektorých vyučovacích hodín. Prostredníctvom internetu majú príležitosti spoznávať rôzne kultúry, komunikovať s kamarátmi a učiť sa praktické zručnosti, rozvíjať svoju kreativitu a získavajú pritom nenahraditeľné digitálne zručnosti.
Na druhej strane má však internet aj nebezpečnejšiu stránku, kedy najmä sociálne siete sú plné lákavých výziev a komunitných skupín, ktoré môžu ovplyvniť ich správanie. Niektoré ponúkajú zábavu, iné však predstavujú skryté riziká – od kyberšikany až po nebezpečné výzvy.
Vyučujúci vysvetlili žiakom , že internet je mocný nástroj s obrovskými príležitosťami na vzdelávanie, zlepšovanie zručností a získavanie nových schopností a vedomostí. S príležitosťami však prichádzajú riziká. Vo videu videli, ako sociálne siete a rôzne aplikácie lákajú a sľubujú popularitu či virálny úspech, aké dôsledky to malo na sledovaného chlapca. Niektoré pôsobia nevinne, iné však podporujú riskantné správanie, ktoré môže vyústiť do úrazov. Bolo zaujímavé sledovať, že žiaci vedeli o mnohých výzvach.
Žiakom II. stupňa danú tému priblížili , formou besedy pani preventistky z Mestskej polície v Žiline. Poukázali na úskalia sociálnych sieti, vysvetlili im, čo je kiberšikana a jej následky pre deti a mladých ľudí. Z odpovedí žiakov vyplynulo, že niektorí sa už s nevhodnými reakciami na internete stretli.
Naším cieľom bolo nie odoprieť prístup k internetu, ale naučiť žiakov fungovať v ňom s rozvahou. Na záver sme si pozreli vtipné, ale poučné videá zo seriálu ovce. Žiaci sa zabavili, ale dúfame, že hlavne poučili.